Witaj ~gościu na portalu NaszŚlubiWesele.pl :)
NaszŚlubiWesele » Artykuły » Poradnik ślubny » Matka Panny Młodej
Katalog artykułów
Poradnik ślubny
Reguluj swoje wydatki za pomocą bardzo prostego programu! »
Ankieta

Ile planujecie wydać na swój ślub i wesele?

Oddanych głosów: 4968
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Autor artykułu: Redakcja
28/03/2011

Matka Panny Młodej

przygotowania do ślubu | koszty ślubu

Kiedy Twoja córka była małą pyzatą dziewczynką wstawałaś codziennie rano, aby przygotować dla niej ulubione płatki na mleku, aby zapleść jej delikatne włoski w warkoczyki, w których czuła się pięknie.

Kiedy poszła do szkoły pomagałaś jej w lekcjach, zabierałaś na niedzielne spacery i lody, lubiłyście też razem malować, to było Wasze wspólne hobby. Ty tłumaczyłaś jej zmiany w jej ciele związane z procesem dojrzewania, to Ciebie radziła się w sprawach sercowych. Musiałaś być niezłym doradcą, bo dziś Twoja maleńka bierze ślub i nadal Ciebie potrzebuje.

Bycie matką zobowiązuje, to nieustanna praca. Teraz Twoim zadaniem jest pomóc córce w zorganizowaniu ślubu jej marzeń, takiego, o którym opowiadała Tobie w nocy, gdy nie mogła zasnąć.

Oto lista ważnych spraw, w których możesz pomóc:

1. Porozmawiajcie o finansach

W pierwszych etapach zaręczyn narzeczeni mają prawo być upojeni własnym szczęściem i myśleć nie do końca racjonalnie. Nie chodzi tu o to, abyś zabijała ich entuzjazm i pozbawiała marzeń, ale abyś jasno dała im do zrozumienia jaką kwotę pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na wesele.

Przedyskutuj tę sprawę wcześniej z partnerem i razem ustalcie ile możecie wydać, wtedy przedstaw plany budżetowe swojej córce i jej przyszłemu mężowi. Jeżeli rodzice narzeczonego również dokładają się do ślubnych wydatków, spotkajcie się, ustalcie limit finansów i oznajmijcie narzeczonym jaką kwotę mają do swojej dyspozycji.

...........................................................................................................................................................

ZOBACZ TAKŻE:
Szukasz sali weselnej, fotografa, dekoratora? Sprawdź naszą bazę firm ślubnych

...........................................................................................................................................................

W przypadku, gdy narzeczeni sami pokrywają koszty ślubu możesz im jedynie służyć dobrą radą, nie masz natomiast prawa się wtrącać ani ograniczać ich wydatków. To ich pieniądze, ich świadoma decyzja i ich wymarzony dzień. Niech będzie tak, jak oni to sobie wyobrazili.

2. Odegraj swoją rolę

Prawdopodobnie masz tonę pomysłów weselnych, zaczynając od świetnego florysty polecanego przez córkę Twojej przyjaciółki, a na idealnym torcie, którego zdjęcie widziałaś w gazecie kończąc.

Twoja kreatywność nie oznacza jednak, że Twoja córka pozwoli decydować Ci o tym wszystkim i zająć się całkowicie organizacją jej wesela. I też nie o to chodzi, ważne abyś zapewniła swoje dziecko, że jesteś obok i gotowa pomóc, pamiętaj jednak aby nie narzucać młodej parze swojego zdania. Szanuj ich wybory i wspieraj w tym co robią, a będą Ci wdzięczni.

3. Ubierz się adekwatnie do okazji

Podczas doboru stroju na wesele córki obowiązują proste zasady.

Przede wszystkim nie powinnaś się za nadto wyróżniać i wpasować się w sugerowany styl. Zazwyczaj miejsce, w którym ma się odbyć przyjęcie weselne, poniekąd narzuca poziom formalności stroju - w zależności od tego, czy jest to ekskluzywna restauracja, sala balowa w przyleśnym pałacyku czy namiot na plaży różnić będą się twoje garderobiane wybory.

Po drugie, powinnaś skonsultować swoją decyzję z panną młodą i matką pana młodego. O ile Twój strój nie musi być uzależniony od sukni drużby, o tyle dobrym pomysłem jest, aby obie matki pary młodej były ubrane w podobnym stylu i kolorystyce. Podczas doboru fasonu i barw panna młoda może chcieć narzucić swoje sugestie, warto ją o to zapytać.

4. Poznaj rodziców pana młodego jeszcze przed przyjęciem weselnym

Jeśli od czasu zaręczyn nie miałaś jeszcze okazji zapoznać się z rodzicami twojego przyszłego zięcia jest to ważny punkt do spełnienia jeszcze przed ślubem. Prawdopodobnie organizacją spotkania zapoznawczego zajmie się para młoda, ale jeśli z jakiegoś powodu tego nie zrobią nie czuj się skrępowana wychodząc z taką propozycją.

Może się zdarzyć, że narzeczonych paraliżuje strach przed zapoznaniem dwóch rodzin, daj im wyraźnie odczuć, że popierasz ich decyzję i nie możesz się doczekać kiedy poznasz rodziców pana młodego.

Obiad w restauracji może okazać się wygodniejszą opcją niż podjęcie gości w domu jednej z rodzin. W publicznym miejscu obie strony będą czuły się jednakowo swobodnie, łatwiej przyjdzie im podjąć rozmowę i relaksować się.

5. Bądź wsparciem

Ostatni, ale najważniejszy punkt. Masz prawo być podekscytowana i rozentuzjazmowana weselem swojej córki, ale pamiętaj, że ją również zżera stres. Twoim zadaniem jest przede wszystkim wspierać ją i dodawać sił w tym jakże przyjemnym, ale i pracowitym okresie przygotowań do ślubu.

Staraj się nie spierać z nią o detale dotyczące wystroju, nawet jeśli bardzo Ci na nich zależy. Swoje organizacyjne umiejętności miałaś szansę wykorzystać podczas własnego ślubu. Nie upominaj i nie karć, radź mądrze, a przede wszystkim bądź sobą, czyli mamą. To powinno w zupełności wystarczyć.

Kamila Kraszewska


* Zaplanuj ślub z głową! Miej wszystko pod kontrolą, bez stresu, że o czymś zapomnisz. Skorzystaj z naszego
Organizera ślubnego!

* Wyjątkowe i niepowtarzalne ręcznie robione zaproszenia na ślub

Podobne tematycznie artykuły
26/08/2009

6 kroków do bezstresowego ślubu
Począwszy od zebrania na czas wszystkich gości w kościele, aż po upewnienie się, że dekoracje sali weselnej prezentują się tak jak powinny, przygotowania do ślubu bywają stresujące.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
26/08/2009

6 prawd na temat dnia ślubu... czyli jak czerpać większą radość z tego dnia
Od kiedy byłaś dzieckiem marzyłaś o ślubie, że będzie wyjątkowy, magiczny, jak z bajki. Słońce będzie pięknie świecić, muzyka wokół stworzy romantyczny nastrój, a uśmiechnięci ludzie będą tańczyć...

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
26/08/2009

10 prostych kroków jak zaangażować narzeczonego w ślubne przygotowania
On zadał to ważne pytanie, Ty się zgodziłaś. Oboje wybraliście datę. A teraz wspólnie żeglujecie po bezgranicznym morzu euforii i radości...

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (1)
blog comments powered by Disqus
Przygotuj się do ślubu » Dodaj firmę za 0 zł »
Wyszukiwarka
Galeria
Firmy
Popularne tagi
Polecamy
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na ślub i wesele
Znajdź swój styl - romantyczny, klasyczny, a może nowoczesny?
Lista spraw do załatwienia przed ślubem
Spis Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia ślubne