Witaj ~gościu na portalu NaszŚlubiWesele.pl :)
NaszŚlubiWesele » Artykuły » Obyczaje, tradycje ślubne » Własna przysięga małżeńska
Katalog artykułów
Poradnik ślubny
Reguluj swoje wydatki za pomocą bardzo prostego programu! »
Ankieta

Ile planujecie wydać na swój ślub i wesele?

Oddanych głosów: 4968
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Autor artykułu: Redakcja
29/08/2009

Własna przysięga małżeńska

zwyczaje ślubne

Tekst przysięgi wygłaszany przez przyszłych małżonków to jeden z najbardziej wzruszających momentów ślubnej ceremonii.

Panna i Pan Młody mają okazję wyrazić na głos swoją miłość i wierność wobec ukochanej osoby. Wiele par decyduje się na dodanie własnego tekstu przysięgi, i z roku na rok jest to coraz bardziej popularne, wzbogacając pozostałe zwyczaje ślubne. Napisanie własnej przysięgi małżeńskiej nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać.

Po pierwsze, należą się Tobie gratulacje jeśli decydujesz się napisać swój osobisty tekst przysięgi małżeńskiej. Twoja druga połowa z pewnością to doceni. Wiele par obawia się, że nie znajdzie odpowiednich słów, aby wyrazić swoje uczucia. Niech to Ciebie nie powstrzyma.

Nie ma nic wspanialszego i bardziej romantycznego jak usłyszeć wyznanie miłości od ukochanej osoby. Kto inny może lepiej stworzyć przepełnioną uczuciem przysięgę niż Ty?

Należy jednak pamiętać, że oboje powinniście czuć się komfortowo pisząc własne teksty przysięgi. Nie będzie to miało większego sensu, jeśli w którymś z Was pojawi się poczucie przymusu. Najważniejsze to chcieć, ale nic na siłę. Własna przysięga to dodatkowy stres, ale ostatecznie jedyne co przed sobą zobaczysz to Twoja jedyna ukochana postać.

Jeżeli bierzecie ślub w kościele, należy sprawdzić, czy otrzymacie pozwolenie, by oprócz tradycyjnego tekstu wygłosić również swoją własną przysięgę małżeńską. Nie wszędzie jest to możliwe, dlatego trzeba się upewnić.

Następnie oboje powinniście zdecydować czy pracujecie nad przysięgą małżeńską razem czy osobno. Nie ma żadnych za ani przeciw, wszystko zależy tylko od Was. Niektórzy wolą sprawić sobie niespodziankę, podczas gdy inny chcą wiedzieć co myśli ta druga osoba. Nie ma to żadnego znaczenia, jeśli oboje jesteście zadowoleni.

Większość tekstów przysięgi małżeńskiej składa się z trzech części, co może nieco ułatwić pisanie. Są to: wstęp (deklaracja), krótki opis oraz sama przysięga.

Zazwyczaj parze młodej najłatwiej przychodzi napisanie pierwszej części czyli deklaracji. Tutaj zawiera się wyznanie miłości do drugiej osoby oraz stwierdzenie, że chcesz powiedzieć „tak”. Ta część może być krótka i bardzo prosta, zależy od tego, co chcesz powiedzieć.

Część druga, czyli opis, również powinna przyjść z łatwością. W tej części opisujesz dlaczego kochasz tę drugą osobę. Jeżeli masz z tym naprawdę ogromny problem, zastanów się dobrze, czy zamierzasz poślubić odpowiednią osobę. Można tutaj wstawić krótki wiersz lub wers piosenki, która przypomina Tobie ukochaną osobę.

Ostatnia część jest dla wielu osób najtrudniejsza. Zawiera się tutaj tekst samej przysięgi małżeńskiej. Jest to również najważniejsza część całego tekstu. Przysięga to nic innego jak obietnica, że będzie się wiernym, oddanym i lojalnym wobec drugiej osoby do końca wspólnych dni. Własny tekst przysięgi dodatkowo spaja Wasz związek i pokazuje zaangażowanie w budowanie wspólnego życia.

Magda Grodecka

Zobaczcie jak wygląda tradycyjna przysięga małżeńska w kościele:

Podobne tematycznie artykuły
26/08/2009

Japoński ślub
Śluby w Japonii są bardzo wystawne i zarazem kosztowne, jednak coraz więcej młodych Japończyków decyduje się na skromniejsze i tańsze ceremonie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
27/08/2009

Ślubny bon ton - czyli jak zgodnie z dobrym obyczajem zachowywać się na ślubie
Kiedy otrzymasz zaproszenie na ślub, nie zniechęcaj się, tylko pamiętaj, że jest to świetna okazja, by spotkać znajomych, poznać nowe osoby i pobawić się. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
27/08/2009

Magiczny wieczór panieński
Jeżeli planujesz zorganizować wieczór panieński swojej przyjaciółki, zapewne chciałabyś, by przyjęcie było oryginalne, niepowtarzalne i po prostu wyjątkowe.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Przygotuj się do ślubu » Dodaj firmę za 0 zł »
Wyszukiwarka
Galeria
Firmy
Popularne tagi
Polecamy
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na ślub i wesele
Znajdź swój styl - romantyczny, klasyczny, a może nowoczesny?
Lista spraw do załatwienia przed ślubem
Spis Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia ślubne