Witaj ~gościu na portalu NaszŚlubiWesele.pl :)
NaszŚlubiWesele » Artykuły » Biżuteria i obrączki » Jakie znaczenie mają obrączki ślubne?
Katalog artykułów
Poradnik ślubny
Reguluj swoje wydatki za pomocą bardzo prostego programu! »
Ankieta

Ile planujecie wydać na swój ślub i wesele?

Oddanych głosów: 4968
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Autor artykułu: Redakcja
09/02/2011

Jakie znaczenie mają obrączki ślubne?

obrączki ślubne

Może być ze złota, srebra, platyny czy tytanu. Zdobiona kamieniami, rzeźbiona, grawerowana. W stylu klasycznym lub prezentująca najnowsze trendy mody jubilerskiej.

Mowa oczywiście o obrączce. Wkładana na palec małżonków, stała się nieodłącznym elementem każdego ślubu. Co oznacza ten gest, jakie znaczenie skrywa pod swą zewnętrzną estetyczną warstwą?

Państwo młodzi zawierając sakrament małżeństwa, przekazują sobie obrączkę na znak miłości i wierności. Podczas nakładania jej na serdeczny palec wypowiadają do siebie słowa: - Żono, Mężu przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Podczas ślubu cywilnego wymianie obrączek nie towarzyszy żaden szczególny tekst. Urzędnik prosi tylko, by na znak zawartego małżeństwa nałożyć sobie obrączki. Sens tego aktu wymiany jest jednak taki sam, choć pozbawiony elementu odniesienia do transcendencji w postaci Boga.

........................................................................................................................................................................

ZOBACZ TAKŻE:
Szukasz pomocy przy organizacji ślubu? Sprawdź największą bazę firm z branży ślubnej

........................................................................................................................................................................

Tak to wygląda współcześnie, a jak było w przeszłości? Jakie są historyczne losy pierścionka, który przekazują sobie małżonkowie na całym świecie. 

Dziś noszą go zarówno kobiety i mężczyźni. Jednak nie zawsze tak było. Do czasu pierwszej wojny światowej, do zakładania obrączek zobligowane były głównie kobiety. Dodatkowo, narzeczona nie mogła przed ślubem przymierzyć, ani nawet jej zobaczyć. Podobnie jak pan młody, nie mógł zobaczyć sukni przyszłej panny młodej.

Zwyczaj przekazywania sobie obrączek pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie wymieniano pierścienie na znak powiązania, przyjaźni. Miało to związek z jej kolistym kształtem, który nie ma początku, ani końca. Symbolizuje wieczność.

Rzymski zwyczaj ofiarowania wybrance pierścienia, jako gwarancji pomyślnego kontraktu małżeńskiego, został przejęty przez kościół i prawnie usankcjonowany. W XIII wieku zwyczaj ten spotkał się z dużą popularnością.

Mężczyźni chętnie dawali swym narzeczonym pierścionki, ozdobione często wyrytymi napisami, jako dowód miłości. Później w wykonywanych w srebrze lub złocie obrączkach dodawano kamień, najlepiej diament symbolizujący zgodę między małżonkami i władzę mężczyzny.

Współcześnie w Grecji podczas zaślubin często stosuje się dwa rodzaje obrączek. Srebrną dla kobiety, jako dowód uległości wobec męża. Złotą zaś dla pana młodego, oznaczającą jego dominującą role w przyszłym małżeństwie.

W przeważającej części Europy Zachodniej oraz Ameryki obrączki nosi się na lewej ręce. Zwyczaj ten przyjął się w krajach takich, jak Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Włochy, USA, Kanada, Brazylia czy Meksyk.

Prawa dłoń zarezerwowana jest dla wyznawców prawosławia oraz mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Na prawą dłoń obrączkę wkładają m. in. Niemcy, Grecy, Hiszpanie, Norwegowie.

W krajach muzułmańskich natomiast narzeczeni noszą złote krążki na prawej dłoni by, po ślubie, podczas przyjęcia weselnego, będąc już małżeństwem, przełożyć je na lewą dłoń.

Obrączka poprzez swą formę i materiał, z którego została wykonana, ma symbolizować miłość niezwykle trwałą, doskonałą i trwającą wiecznie.

Kinga Ferenc

* Zaplanuj ślub z głową! Miej wszystko pod kontrolą, bez stresu i nerwów, że o czymś zapomnisz. Skorzystaj z naszego Organizera ślubnego!

* Wyjątkowe i niepowtarzalne ręcznie robione zaproszenia na ślub

Podobne tematycznie artykuły
26/08/2009

Widoczny symbol miłości... czyli historia obrączek
Obrączka, jako najbardziej znany i rozpowszechniony na świecie symbol połączenia mężczyzny i kobiety jako męża i żony tworzących małżeństwo, ma swoją długą i tajemniczą historię.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
03/10/2009

Jak wybrać obrączki
Obrączki ślubne będą noszone przez Pannę i Pana Młodego prawdopodobnie przez długie lata, a nawet do końca życia.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
15/10/2009

"Przyjmij tę obrączkę..." – symbolika ślubnych obrączek
Najbardziej romantyczna i znacząca część ślubnej ceremonii to słowa wygłaszanej przez Parę Młodą przysięgi małżeńskiej.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Przygotuj się do ślubu » Dodaj firmę za 0 zł »
Wyszukiwarka
Galeria
Firmy
Popularne tagi
Polecamy
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na ślub i wesele
Znajdź swój styl - romantyczny, klasyczny, a może nowoczesny?
Lista spraw do załatwienia przed ślubem
Spis Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia ślubne